Jeden svět Zlín 2017

Dnes ve Zlíně začíná festival JEDEN SVĚT ZLÍN 2017, což je festival dokumentárních filmů s tématikou lidských práv, který reflektuje aktuální společenské a politické dění. Festival je obohacen o zajímavé diskuze, kterých se po promítání účastní režiséři, protagonisté či experti na danou problematiku. Proč se festival pořádá? Co má divákům předat? O tom nám pověděla hlavní koordinátorka festivalu Jana Pastyříková.

Co je hlavní myšlenkou festivalu?

Spousta témat je nám přenášena prostřednictvím médií. Festival Jeden svět nabízí možnost, jak dané problematice více porozumět. Myslím si, že je velmi důležité, aby lidé nebyli lhostejní ke svému okolí. Základem je dostatek informací, které mohou předcházet tvorbě nesmyslných předsudků. My jim ty informace chceme zprostředkovat.

Jakých témat se letošní festival ve Zlíně dotkne?

Promítáme celkem 9 dokumentárních snímků, z čehož sedm z nich bude obohaceno o diskuzi. Za zmínku stojí diskuze k zahajovacímu snímku Normální autistický film, který mimo jiné získal i ocenění Českého lva za nejlepší dokumentární film v roce 2016. K tomuto dokumentu přijede diskutovat Michal Roškaňuk, který je terapeutem autistů i jejich rodičů. Sám má Aspergerův syndrom, což je forma autismu, díky které tak dokáže předat informace o autismu také neautistům. Má tedy pohled z obou stran.

Mezi dalšími diskutéry, kteří zavítají do Zlína, najdete válečnou reportérku Markétu Kutilovou, která se zabývá problematikou Sýrie a Iráku, kam často i jezdí.

Z českého prostředí stojí za zhlédnutí dokument Exekuce, který pojednává o exekučním systému v ČR a polemizuje o tom, proč se jeden milion Čechů nachází v exekučním řízení. Jedná se o neschopnost dostát svých závazků, nebo je špatně nastaven český systém?

Kromě sociálních témat zabrousíme i do politiky. Konkrétně do Řecka. Dokument Zlatý úsvit – jak to vidím já přibližuje na příkladu vzestupu neonacistické strany Zlatý úsvit v Řecku tématiku populismu jako takového.

Hlavní téma letošního ročníku je Umění spolupráce. Spolupráce v jakém kontextu?

Spolupráce je vzájemná komunikace a sdílení. Zvykli jsme si, že slovo sdílení znamená rychle poslat příspěvek na sociálních sítích, který jsme si pořádně ani nepřečetli. Chtěli jsme se vrátit k původnímu smyslu slova „sdílení“. Což znamená dělit se, být schopen sám sobě něco upřít, při volbě zvažovat i důsledky své volby pro ostatní. Spolupráce není samozřejmost. Je to schopnost, kterou se postupně učíme.

Co člověk může kromě filmů na festivalu navštívit?

Novinkou letošního ročníku je virtuální realita, která divákům zprostředkuje nevídaný filmový zážitek. Diváci se budou moci přenést například do Himalájí, indické chudinské čtvrti, prozkoumat podmořské dno, nahlédnout do vesmíru nebo se ocitnout mezi světovými herci na slavném předávání Oscarů.

Dále si mohou účastníci prohlédnout tři výstavy – fotografie vojáka Jaromíra Vachaly, který sloužil na misi v afghánském Wardaku, výstavu projektů sociálního podnikání oceněných cenou Social Impact Award s názvem Podnikáme jinak.Do třetice se diváci budou moci seznámit s Rettovým syndromem prostřednictvím 12 fotografií Lukáše Koutného.

Taky se představí zlínská prodejna Potraviny bez obalu, budeme hrát na ukulele, jíst, pít a užívat si neformální atmosféry festivalu.

Co bylo tvou hlavní motivací vést tento projekt?

Baví mě fušovat do kultury, organizovat různé akce a obklopovat se lidmi. Festival Jeden svět Zlín má od všeho něco a navíc má v České republice již tradici a jméno. A tak jsme si řekli, že když může probíhat v Praze, Brně, Uherském Hradišti i Třinci, tak proč ne ve Zlíně? Osobně si myslím, že je to skvělá kulturní akce, u které se sice člověk nepopadá za břicho smíchy, ale má možnost dozvědět se spoustu zajímavých a užitečných informací. S Asociací DICE, která je hlavním organizátorem festivalu ve Zlíně, se snažíme poukazovat na důležitost aktivního přístupu ke svému životu a okolí. Jeden svět Zlín je ztělesněním jedné z našich nejdůležitějších hodnot, která když je sdílená, nabírá na síle. A mojí velkou radostí je pracovat v týmu schopných lidí, kteří se mnou tuto hodnotu sdílejí a předávají ji dál.

Festival Jeden svět Zlín probíhá ode dneška do soboty v kulturním institutu Alternativa a my si to rozhodně nenecháme ujít. Tak co, potkáme se?

Více informací o události najdete na:

https://www.facebook.com/JedenSvetZlin/

https://www.jedensvet.cz/2017/zlin

 


Sledujte nás
# # #
Naši partneři
# # # # # # #