Tvoříme decentně, s důrazem na kontext.
URBANIST je architektonický ateliér, jehož lidé pracovali donedávna v našeho ateliéru číslo 2. Svojí tvorbou se zaměřuje spíše na kvalitu než kvantitu, věří na řád a jednoduchost. Jeho zakladatel, David Hliněný v rozhovoru prozradil, jaké byly začátky ateliéru, jaké tvorbě se věnují, a co UPPER pro URBANIST znamenal.
Jak Urbanist vznikl?
Urbanist vznikl hned po škole před čtyřmi roky. Ale už během studia architektury jsem pracoval formou brigády v různých ateliérech. Hned po absolvování školy začal pracovat samostatně. Dal jsem se dohromady s bývalým spolužákem Jurajem, a ještě s jednou holčinou – externistkou. Práce stále přibývalo a zkrátka nadešel čas k založení ateliéru. Takže vznikl ateliér Urbanist.
Proč sis vybral obor architektury?
Paradoxní je, jsem si ze začátku architekturu jako svoji profesi vůbec nevybral. Dříve jsem hodně cestoval, byl jsem vystudovaný ekonom. A právě při cestování po světě jsem začal intenzivněji vnímat estetiku, kulturu, umění. Právě prostřednictvím poznatků z cest, vnímání odlišných kultur a životních stylů ve mně převážilo poznání o tom, že více než co jiného mě baví a láká architektura.
Která krajina tě výrazně ovlivnila při tvém cestování?
Rozhodně Japonsko a výrazně Tokio. Tam se ve mně probudila touha a chuť něco sám vytvářet. A právě tam jsem se začal připravovat ke studiu architektury. Jakmile jsem se vrátil zpět do Čech, přerušil jsem cestování, a začal se připravovat na talentové zkoušky. Trvalo mi to celkem rok.
Jde nějak jednoduše popsat styl URBANIST?
Já si myslím, že ve většině projektů, které tvoříme, je naše architektura hodně členitá. Vyznáváme úsloví „v jednoduchosti je krása“. Využíváme jednoduché, funkční tvary, hmoty a objemy architektury a snažíme se citlivě reagovat na kontext. Většinou netvoříme obrovské stavby, které by na sebe musely výrazně upozorňovat. Tvoříme spíše decentně, s důrazem na kontext.
Kromě exteriérů tvoříte taky interiéry i veřejné prostory. Co tě víc baví?
Baví mě, když práce není monotónní. Takže preferuji, když se to střídá. Někdy dostaneme zakázku, v rámci které tvoříme výlučně interiéry, jindy zase veřejný prostor, například náměstí atd. Mám rád, když je ve tvorbě pestrost.
Máš nějaký srdeční projekt?
Dalo by se říct, že mám jeden takový. Nebylo to tím, jaký byl obsah zadání ale spíš tím, s kým jsem na projektu spolupracoval. Byl to můj kamarád, hrozně srdečný a férový člověk. Pracoval jsem pro něj na návrhu fitness centra umístěného v suterénu jednoho pražského činžovního domu.
Co je ve tvém oboru nejdůležitější pro úspěch?
To je klasika :D. K tomu, aby člověk uspěl jsou 2 cesty. Buď děláš věci poctivě, kvalitně, ale s tím, že je to běh na dlouhou trať. Když si buduješ pověst a značku postupně na dobrých referencích. Anebo je tu možnost B a sice dělat věci horkou jehlou a hlavně rychle. Být takovým “oportunistou”. Tato cesta je ale ve znamení krátkodobého úspěchu.
Urbanist se snaží jít cestou dlouhodobého úspěchu. Postupně budujeme slušné renomé, vlastní styl a směřování ateliéru. Zatím se potvrdilo, že jdeme dobrou cestou.
Máš nějaký sen nebo cíl pro Urbanist? Například kde by si chtěl vidět ateliér za 5 nebo 10 let?
Rozšiřování ateliéru o další nové lidi v plánu nemám. Mám ale jeden výrazný cíl a toho se držím už od začátku své samostatné práce v oboru. Chci dělat věci kvalitně a tenhle cíl přetrvává. Myslím si, že ostatní není tak důležité. Podstatné je to co děláš a jak to děláš.
Proč sis vlastně pro svoji práci vybral prostory v UPPER?
Ocitl jsem se tam proto, že máme s Creepy Studiem, které v UPPER již delší dobu sídlí, společnou známou. Když jsem se zmínil, že se stěhuji do Zlína a potřebuju nový web, tak mi doporučila Creepy Studio. Přijel jsem na schůzku přímo do UPPERu a zjistil jsem, že je zde volný ateliér. Takže jsem této možnosti využil a rychlé rozhodnutí mi pomohlo vyřešit mojí situaci.
Co ti UPPER dal? Čím tě obohatil?
Vlastně tady kde momentálně sedíme a na co se díváme (HAX prostory), je plod UPPERu. To je to, co jsme si jako vysloužilí, bývalí osadníci UPPER odnesli. Odnesli jsme si neocenitelnou, každodenní zkušenost v tom smyslu jakým způsobem, jakými prostředky a k jakým cílům jsou vedeni lidé, kteří tam dočasně sídlí v nájemním vztahu. A tím je to, že vychovává firmy k mezioborové spolupráci. My jsme sice jednotlivci vychování v UPPERu, ale byli jsme připravovaní především ke vzájemné mezioborové spolupráci. To jsme přenesli do reality, kde už nejsme podporování výhodným nájmem. V současnosti stojíme na vlastních nohách, v komerčním prostoru, za tvrdých komerčních podmínek a samozřejmě jsme si vybrali spolupracovníky, kteří nám vyhovují nejvíce a myšlenku UPPERu již nadále rozvíjíme sami.
Co bys poradil mladým kreativcům, kteří zvažují samostatnou podnikatelskou dráhu?
Rada je držet se svého přesvědčení a věřit v sebe sama. Protože když máš tenhle základ, tak ti to pomůže překonat všechny překážky na tvé cestě. Je to jenom otázka trpělivosti.
Co tě teď čeká? Na co se nejvíc těšíš?
D: Nejvíce se těším na dovolenou! Pracovně máme aktuálně rozdělaný projekt jednoho loftu v menším městečku v okolí Brna. Jedná se o industriální, velkometrážní prostory. Momentálně mě moc těší práce právě na tomhle projektu.
Nejnovější příspěvky
Měň svět s nápadem: Social Impact Award
//= get_the_modified_time('j m. Y', $post->ID) ?>Game Jam Zlín 2024
//= get_the_modified_time('j m. Y', $post->ID) ?>Jak si založit OSVČ?
//= get_the_modified_time('j m. Y', $post->ID) ?>Ideathon UTB 2023: Kreativita, inovace a inspirace v srdci Zlína
//= get_the_modified_time('j m. Y', $post->ID) ?>UPPER & Business Day 2023
//= get_the_modified_time('j m. Y', $post->ID) ?>