Ideathon UTB 2023: Kreativita, inovace a inspirace v srdci Zlína

Nedávno proběhl 3. ročník soutěže Ideathon UTB, který přinesl nejenom skvělou příležitost pro studenty propojit teorii se skutečnou praxí, ale také inspiroval k vytváření inovativních řešení během pouhých 24 hodin. Tato událost se stala platformou pro talentované mladé myslitele, kteří se s nadšením pustili do tvorby projektů, které byly nejen oceňovány porotou, ale také zanechaly pozitivní vliv na komunitu.

Vítězem soutěže se stal tým, který se rozhodl proměnit venkovní prostor centra Alzheimer Home Zlín. Jejich nápad na rekonstrukci zahrady pro klienty tohoto centra nejenom zdůraznil bezpečnost a přístupnost prostoru, ale také přinesl novou radost do života klientů. Inspirací pro návrh byl návrat k přírodě, zahrnující kurník a králíkárnu, které poskytnou nové zážitky nejenom klientům Alzheimer Home, ale i dětem ze skupiny Brouček.

Na druhém místě se umístil tým, který se zaměřil na komunikační kampaň pro Krajskou galerii výtvarného umění ve Zlíně. Jejich nápad na vytvoření sociálních sítí a online kanálů byl doplněn inovativním konceptem únikové hry během dernisáže, což přináší nový způsob interakce s uměním a výstavami.

Tým na třetím místě se věnoval výzvě od Eurodesku – Evropské informační sítě pro mládež. Přestože zadání bylo široké, studenti vytvořili inovativní vzdělávací program pro děti z dětského domova, poskytující jim směr pro budoucnost. Další tým se zaměřil na vytvoření aplikace proti šikaně, která by pomáhala dětem na základních školách rozpoznat a řešit problémy spojené se šikanou.

Petr Jelínek, student Fakulty aplikované informatiky UTB, který je spoluzakladatelem soutěže, zdůraznil, že potkávání lidí s odlišným zaměřením je pro něj inspirativní a motivující. Podle něj je schopnost učit se od těch, kteří jsou v jiných oblastech lepší, klíčovou dovedností pro budoucnost.

Workshopy během akce představily účastníkům koncept Design Thinking a metody elevator pitch, což ukazuje, že soutěž nebyla pouze o výsledcích, ale také o procesu učení a rozvíjení nových dovedností.

Soutěž Ideathon UTB 2023 by nebyla možná bez podpory Technologického inovačního centra Zlín, agentury CzechInvest a Eurodesku. Je jasné, že tato událost nejenom podněcuje kreativitu mladých lidí, ale také posiluje propojení mezi akademickým světem a praxí, což je klíčový krok směrem k budoucnosti plné inovací a spolupráce.