Poznejte rezidenty na UPPERu: Na čem pracují za dveřmi našich ateliérů?

UPPER je příležitostí pro start-upy i mladé freelancery, kteří hledají místo pro rozjezd svého podnikání. Ilustrátoři, designéři, copywriteři i vývojáři. Přečtěte si, koho teď máme v našich zlínských ateliérech.

Ilustrátorka Karolína Tomšejová

Karolína studovala na FMK UTB v ateliéru animované tvorby. Po studiu odešla do Prahy, kde začala pracovat pro vydavatelství Boomerang Communication, se kterými spolupracuje dodnes. Po pár letech se ale z hektické Prahy rozhodla vrátit zpátky na Moravu. „Jednou z prvních věcí, kterou jsem začala řešit při stěhování do Zlína, bylo nalezení vhodného prostoru pro práci. Díky mému studiu na UTB byl jednou z možností UPPER, který se nakonec ukázal jako ideální místo – je to skvělý prostor v dobré lokalitě uprostřed centra,“ říká Karolína.

Z UPPERu pracuje pro vydavatelství Boomerang Communication, kde ilustruje firemní i komerční časopisy – její ilustrace jste mohli vidět třeba v časopise Barlife nebo v nedávno zaniklém Čilichili. Co se týká komerční sféry, vytváří i ilustrovaný obsah firmám na sociální sítě. Ve zbývajícím čase se ale snaží realizovat i mimo komerční sféru. „Vyhovuje mi, když můžu skloubit práci s něčím, co má smysl. Vyvažuju svou práci pro korporát tím, že spolupracuju s neziskovými projekty. Člověk pak má z práce větší radost,“ dodává. Mezi jedny z jejích posledních počinů tak patří třeba práce pro neziskovou organizaci Obraz na projektu Měsíc v kleci, který se snaží pomoci slepicím uvězněným v klecích.

Koala42 – Digitální studio

Tým vývojářů, který buduje mobilní a webové aplikace. Koala42 se snaží držet krok s dobou a rozvíjet tak kupředu své členy týmu spolu s projekty. Odvětví, ve kterém se nyní nejvíce pohybují, je automatizace procesu – ať už se týká dopravy, skladů, účetnictví, objednávkových systémů a dalších. Nedávno pro své projekty začali nabízet také rozhraní rozšířené reality.

„Naše podnikání začalo v coworku a stále je s ním úzce spojené. V Praze máme kancelář v rámci coworkingu ImpactHub a když jsme zakládali zlínskou pobočku, tak jsme chtěli jít znovu do coworkingu. Našli jsme UPPER a objevila se možnost spolupráce s UTB, kde se nám podařilo najít šikovné kolegy z marketingu a digitálního designu, a taky vývojáře z FAIky,“ říká Honza Jelínek, zakladatel firmy.

Mezi jejich klienty patří třeba firma Antonie Emma, která vyrábí dřevěné průlezky pro děti, nebo tvoří aplikaci pro firmu Qapline, která se stará o silniční i kontejnerovou dopravu po celém světě. Mezi známější klienty patří například ČSOB nebo TescoSW.

A proč si pro podnikání vybrali zrovna Zlín? „Je to město, kde stále máme dobré vazby a snažíme se toho využívat. Ten nejdůležitější důvod ale je, že se rádi vracíme domů a práce nám to pravidelně umožňuje,“ shrnuje Honza Jelínek.

Markéta Mikšovská – autorka

Po studiu pracovala v mediálním domě Economia a následně jako copywriterka v marketingové agentuře v Praze. Po čase ale zjistila, že to není práce, která by jí vyhovovala. „Čím dál víc jsem směřovala k tomu, že chci pracovat na něčem, u čeho vidím, že má smysl.  Zaměřila jsem se na životní prostředí a objevila Institut cirkulární ekonomiky. Dopadlo to tak, že spravuji jejich sociální sítě a zpravodajský web zajimej.se, který se tohoto tématu týká,“ vypráví Markéta o své práci.

Z coworkingu ve Zlíně je nadšená. Ateliér v UPPERu sdílí od loňského září s designérkou Kateřinou Zemánkovou. „Nebyla bych schopná pracovat v openspace, potřebuju místnost, kde mám na práci klid. Tady mi to stoprocentně vyhovuje, prostředí na UPPERu je bezvadné,“ říká Markéta.

Kateřina Zemánková – Interiérová designérka

Absolventka Ateliéru Prostorová tvorba na FMK UTB pracuje z ateliéru na UPPERu už téměř rok. Její první práce pro Hanák kuchyně jí zprostředkovala i tříměsíční stáž v Americe. „Byla to skvělá zkušenost, od cestování po showroomech až po školení designérů. Když jsem se vrátila zpátky do Brna, odkud pocházím, začala jsem pracovat pro architektonickou kancelář Kyzlink Architects. Brzy jsem si ale uvědomila, že chci pracovat sama za sebe,“ říká Kateřina. A tak vzniklo její studio KAZEM.

V něm navrhuje interiéry i nábytek převážně pro soukromé klienty, občas její služby využívají i komerční subjekty. „Za poslední měsíce mi paradoxně přibyla spousta nových projektů – myslím, že je to následek toho, že všichni seděli dlouho doma, zjistili, v čem žijí, a rozhodli se, že si bydlení chtějí vylepšit,“ směje se Kateřina. Některé její projekty znamenají kompletní rekonstrukce, ale najdou se i klienti, kteří chtějí vytvořit třeba jen obývací stěnu.

Coworking v UPPERu si také pochvaluje. „Pracovní prostředí je tady perfektní, až na ten kopec! Dobře se mi pracuje mezi stejně naladěnými lidmi. Navíc Zlín je úžasné město, architektura a urbanismus města je unikátní, v celé republice nic podobného nenajdete. Mám to tady moc ráda a jsem tu spokojená,“ shrnuje Kateřina.

Líbilo by se Ti pracovat z UPPERu? Hledáš prostor pro rozjezd svého podnikání? Kontaktuj nás na emailu UPPER@fmk.utb.cz nebo na telefonu +420 725 956 844.