TALLIN – KREATIVNÍ CENTRA V EVROPĚ

Pátá zastávka se konala v historickém Tallinnu, kde nám své dveře otevřely hned tři kreativní instituce:

Estonian DESIGN HOUSE
Jedná se o estonskou asociaci designérů, zřizované tvůrčím podnikatelským prostředím ve starém rybářském přístavu. Design house je místem několika designérských studií, estonské asociace designérů, Talllinn Design Festivalu a jedné kavárny. Nachází se zde i design shop, prodávané výrobky jsou čistě estonských designérů, nesoucí ochrannou známku Estonian Design House.

Estonian DESIGN CENTRUM
Design centrum se nachází v pronajatém prostoru v budově bývalé elektrárny, kde sídlí i jiné organizace (jednou z nich je i architektonické centurm designu). Mezi činnosti centra patří designové školení a workshopy, Tallinn Design mapa a jiné mobilní aplikace, programy na podporu designu a mnoho jiných. Nabízejí také konzultace ohledně otázek duševního vlastnictví, řízení projektů, vývoje produktů a služeb.

TELLISKIVI LOOMELINNAK CREATIVE CITY
Poslední den jsme navštívili unikátní příklad dobře využitého starého továrního prostoru v ne moc navštěvované části Tallinnu. Je zde vytvořeno doslova nezávislé kreativní městečko, plné nájemníků ze všech sfér designu a umění.
Stará průmyslová zóna se pomalu rekonstruuje a kdysi prázdné budovy se naplňují ateliéry, studiemi, workshop dílnami, obchůdky, restauracemi a kavárničkami, galeriemi. Také zde vznikla nová divadelní scéna (která po dlouhá léta v Tallinnu chyběla). Creative City zabírá 25 000 m2 a skládá se z 10 budov. Je také dějištěm velkých akcí jako je Tallinn Street Festival, který se zde letos konal podruhé.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

Naši podporovatelé

mmcité, a. s.

TESCOMA s.r.o.

Egoé s.r.o.

TON a.s.